Etiketter
Ketchupmamman har pratat om könsroller. Hon skriver väldigt bra och humoristiskt, och jag rekommenderar alla som funderar på jämställdhet att läsa.
Hela inlägget är bra, men framförallt vill jag framhålla slutklämmen som känns så sann, så sann
Så istället för att skuldbelägga kvinnor tycker jag att vi ska förvänta oss mer av män. Alla borde ta för givet att män är närvarande pappor som delar på hushållsarbetet. Arbetsgivare borde ta för givet att pappor tänker vara föräldralediga, dagispersonal borde ringa pappor lika ofta som de ringer mammor när barnen blir sjuka, du borde bli förvånad över att din manliga kollega med småbarn kan jobba över varje dag, brev, inbjudningar och kallelser borde inte komma i mammans namn, vi borde inte fråga en mamma var hon gjort av barnen om hon inte limmat fast dem på sin egen kropp, vi borde inte ifrågasätta en mamma som reser bort en helg utan barn, men kanske istället ifrågasätta en pappa som jobbar borta hela veckorna och aldrig är pappaledig. Vi borde inte berömma en man som sätter in sin egen tallrik i diskmaskinen eller undra om mamman är sjuk när han dyker upp med dottern på halvårskontrollen på BVC, vi borde inte undra vad det är för fel på en mamma som vill jobba när sonen är tre månader, osv, osv. ..
För det är ju därför vi kvinnor sliter ut oss. För det är så jävla pinsamt att inte leva upp till omgivningens och våra egna förväntningar på hur vi borde vara. Så låt oss ha lite mer normla förväntningar på både kvinnor och män, och sluta ge män anledningar till att inte ta för sig.
Citatet är klockrent!
Tack för att du kommenterade hos mig, nu hittade jag hit och det här verkar vara en jätteintressant blogg. *lägger till i feeden*
Jodå, det är ett bra citat, men det löper inte hela linan ut.
För att fortsätta listan lite:
Vi borde inte berömma en kvinna extra som tapetserat vardagsrummet, lagt klickgolv i hallen eller vallat familjens skidor.
Det borde vara självklart att mammor kan ta ut sina barn till pulkabacken, isplan eller fotbollsplan.
Även mammor kan lära barnen cykla och gå på skogspromenad med dem
Alla kvinnor borde acceptera att rensa avlopp och även installera sagda diskmaskin.
Det är väl inget särskilt med en kvinna som lagar lackskador på bilen eller byta vinter/sommarhjul. Och tankat/slipat gräsklipparen.
Man behöver inte vara man för att hjälpa barnen med matteläxorna. (åh ni anar inte hur många gånger jag hör att pappa hjälpte med matteläxorna och hur få gånger jag hört mamma gjort det. Hon tycker det är så svårt etc..)
Självklart skall det vara naturligt att pappor både skall ta och få lika plats som förälder. Att han skall både laga mat, diska, städa etc. Men det glöms lätt bort i debatten att det finns en massa sysslor i ett hem som är traditionellt manliga. De räknas sällan med i hushållssysslorna, kanske för att de inte görs dagligen/varje vecka, men det är lik väl arbete som skall göras för att familjen skall gå runt. Speciellt om man bor i villa. Och efter några år i villakvarter-samfällighet tyckte jag mig märka att män numera självklart gör en del av de traditionellt kvinnliga sysslorna, men det är skralt med engagemanget åt andra hållet. Visst händer det att kvinnor också målar garagelängan och andra enkla sysslor, men man blir tyvärr inte förvånad när det bara är män som dyker upp när det skall bytas vindskivor, repareras lekstugor eller rensas i trädbestånden.
Jag sticker ut hakan och säger att män ofta är mer kompletta och oberoende av kvinnor än vv.
Men egentligen handlar det om att man gör ungefär lika mycket för att familjen går runt. Att ingen sitter framför sportnytt/såpa med en whisky/kaffe-likör medan den andra springer benen av sig. Och att både får plats till egna aktiviteter utanför familjen.
Kan i mångt och mycket hålla med dig om det du skriver. Nu handlar väl inlägget just om jämställt föräldraskap vilket förklarar varför inte andra delar tas med. Men jag skulle nog tro att om man tittar på relationer med mamma-pappa så är det nog fler pappor som byter blöjor, diskar, nattar barn och sådant än kvinnor som skottar, byter däck mm. Jag har då inte sett någon statistik på detta, men jag går efter bekanta runtomkring. Egentligen känns hela det här berömmandet av män kvinnor väldigt förminskande på något sätt. Blir lite som man säger till barnen för att lära dem positivt beteende. ”Vad duktig du var som kunde slänga skräpet!”. Barnet blir naturligtvis jätteglad. Skulle jag bli jätteglad när jag för femtielfte gången byter däck och någon säger ”Vad duktig du är som kan byta däck?” Knappast! Men, eftersom det är något jag inte gör så skulle jag väl faktiskt tycka att jag var jäkligt duktig och vara nöjd med mig själv, men om någon kommer med beröm så skulle det kännas som en klapp på huvudet.
Och som du säger, det handlar väldigt mycket om att hela familjen går runt, och att det inte handlar om att någon servar den andra. Det mår inget förhållande bra av, skulle jag gissa.