Etiketter
Åkte hem från jobbet idag och försökte nå sambon då han ringt när jag var upptagen och jag lovat ringa tillbaka. Ringde på 3 x jobbmobil – 2 x privat mobil – hemtelefon inget svar. Funderade om han gått ut, och var lite förvånad över att han inte haft telefonerna med sig. Kom hem och han mötte mig i trappan och såg allmänt nyvaken ut. Frågade om han sovit men fick inget riktigt svar, mer än nej, vad då? Förklarade att jag ringt, så han gick och letade telefonen i jackfickan. Då kom storebror ner, gråtande. Han sa att pappa hade betett sig underligt. Jag bad honom förklara hur, sambon såg lika frågande ut som mig. Jo, han hade pratat väldigt lågt, sen vinglade han och ramlade ner på golvet och inte svarat när sonen pratat med honom. Sambon såg lika frågande ut fortfarande och gick upp. Sonen berättade då att pappa hade gjort saker som vuxna inte brukar göra. Dreglat. Sen hade han låtit som han snarkat.
Så vi åkte in på sjukhuset där jag lämnat min förvirrade sambo. Han hade väl klarnat till så pass att han insett att han inte hade några minnesbilder från kvällen. Han hade då hämtat lillen på dagis – inga minnen – storebror på skolan – parkerat bilen (ej låst den) och sedan kommit hem och fallit ihop. Tydligen hade han vaknat en stund innan jag kom hem – men tydligen inte varit talbar.
Tack och lov så verkar sjukvården fungera när det är akut. Vi fick snabbt hjälp och komma in så det kändes tryggt. Nu gäller det bara att se vad det är. Med tanke på allt jobbande och stressande de senaste helgerna så är jag väl inte helt förvånad över den första hypotesen som man tog fram. Stressrelaterat. Sen får man väl se vad det blir av det.
Jag håller tummarna!!!
Hoppas att det inte är något allvarligt.
Fy så tråkigt! Glöm inte att kolla för propp och hjärnlödning.
Hoppas allt ordnar sig!!!!!
Vad obehagligt. Hoppas det ”bara” är stress.Kanske en väckarklocka också då att ta det lite lugnare (har en likadan sambo hemma). Jag håller tummarna!
Tack!
Tydligen är det inte stroke och han ligger nu på hjärtkoll. Låter på honom som han är piggare. Tyvärr är det väl utredning för epilepsi vilket innebär körförbud i 6 månader. Eftersom han är en sådan som sätter körkort som synonym till frihet så är detta ett hårt slag för honom
Å andra sidan kunde det vara värre och jag tror även han inser detta. Men vi får väl se vad man kommer fram till. Än så länge verkar deras diagnoser ligga i linje med resultat jag finner på google, så det känns på något underligt sätt tryggt det med.
Jag tror nog att livet är mer än friheten ett körkort för med sig.
Bra att sjukvården har tagit tag i en koll på vad som kan vara fel.
Lika bra med en ordentlig besiktning av Gubben så att alla skavanker och annat kan åtgärdas!
Jag håller tummarna att Gubben får komma hem till jul och att han återhämtar sig från denna pärs!
Det var skönt att få höra, att det inte verkar vara något verkligt obehagligt. Han får säkert komma hem i god tid före jul, skulle jag tro.
Många hälsningar,
Maria
Tack!
Skönt att det inte var stroke. Svårbehandlat Epilepsi var min nästa fråga. = Hanterbart. Du får hålla oss uppdaterade.
Will do. Än så länge är han kvar på sjukhuset och tar tester. Känns lite ensamt. Och barnen är oroliga.
Hemma igen – och ingen vet vad det är/var. Sambon ok med att det är signal från kroppen att stressa ner och fundera över jobbsituationen. Han kommer vara sjukskriven resten av veckan. Så går han tillbaka nästa vecka igen. Doktorn vill ha det till epilepsi = körförbud 6 månader. Sambon inte positiv till detta. Finns många problem när han pendlar till jobbet och hämtar barn på andra sidan bygden. Går att cykla utan problem – men när man inte brukar cykla under halktider så är det väl inte riktigt läge att börja testa detta med barn bakpå.
Men det känns ändå som de bekymren man får nu är mer av praktisk art – med tanke på att jag misstänkte stroke och det kan vara väldigt svårt att komma tillbaka från detta så får man väl ändå vara tacksam.
Själv tror jag inte på epilepsi – men jag läser lite om epilepsi:
Så jag tror ju att det är ett sådant anfall han haft – och frågan är om man inte kan göra dessa tester och se vad det handlar om.
Svårt det där. Så mycket läkarvetenskapen inte vet detaljer om. Hoppas att man finner vad det var. Alltid lättare att veta vad man ska göra om man vet vad det är man har att göra med.
Finns bra kärror som man kan koppla på cykeln som han kan transportera barnen i. De kan t o m sitta torrt i den 🙂
Så nu har det gått några dagar. Resten av veckan spenderade han med storebror. Besök på skolan och legobygge. Det har egentligen inte märkts något konstigt alls med honom – förrän ikväll.
Det känns som han håller på att bli mer och mer stressad nu när han tänker på jobbet. Han vill gå tillbaka och hade väl strategin klar för sig, vad som stressar honom mest helt enkelt. Men han känner nu att han har svårt att samla tankarna. Han börjar berätta något men tappar tråden och börjar om, igen och igen. han berättar också om att han får en känsla av att känna matlukt och får samtidigt en känsla av att vara jagad, efterlyst eller så. Han känner sig då stressad en liten stund tills det ger med sig. Efter att han berättat detta satte jag honom att skriva julkorten. En av dessa skriver han helt fel text på. Tydligen hade det kommit ett litet anfall precis då så han hade ingen aning om vad han skrev.
Usch, känner mig lite mer orolig nu igen. Märker att sonen är orolig med. När pappa kommer på lite efter ur rummet när jag ropar att det är mat så är han snabbt nere och kollar att han kommer. Jag förstår hur han känner det, för även jag kollar lite då och då extra när han försvinner ur synhåll.
Låter tyvärr lite läskigt och jag har inga idéer om vad det kan vara. Hoppas att allt ordnar sig. ♡
Söndagen var bättre – troligen så blev det ett stresspåslag när han för första gången började tänka på jobbet och vad det innebar. Han har nu arbetat en vecka på halvtid och har på bara några dagar gjort framsteg. Han har fått kontakt med företagshälsovården och är mycket positiv över den. Från början var de väl lite tveksam om han skulle arbetat alls. Men bara efter ett par dagar så hade det lugnat ner sig. Nu ska det bli skönt med lugn och ro några dagar.